Jilská 1
110 00 Praha 1
tel.: (+420) 221 183 245
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
V tématickém pásmu pořadů Civilizace vystoupil Martin Nodl v dílu věnovaném tématu dětí na středověkém dvoře.
Záznam pořadu je uložen na stránkách ČRo.
Martin Šorm vystoupil v Místní veřejné knihovně Praha - Suchdol, aby na příkladu dobrodružného románu "Robert ďábel" z počátku 13. století čtenářům představil středověké imaginární podoby a literární obrazy ďábla, světců a kajícníků.
Více na stránkách knihovny.
Národní cenu vlády Česká hlava tento rok získal historik František Šmahel, přední odborník na lucemburskou dynastii a českou reformaci. Stal se tak prvním humanitním vědcem, který si odnesl nejprestižnější českou cenu za vědu a výzkum. V Profilu z 23. listopadu s Františkem Šmahelem hovořila Michala Hergetová.
Rozhovor v textové i video formě je dostupný na webu České televize.
František Šmahel v hlavní zpravodajské relaci České televize vysílané ve sváteční den.
Video je dostupné na webu ČT.
Archeoložka Pavlína Mašková přednesla v Městské knihovně v Lounech v rámci projektu Café Nobel - Věda u kávy přednášku o tom, jak byli ve středověku a raném novověku pohřbívání lidé, který se z nejrůznějších důvodů ocitli na okraji společnosti.
Záznam přednášky i následné diskuse naleznete na stránkách projektu.
Martin Šorm na večerní přednášce v Místní veřejné knihovně Praha - Suchdol zájemcům vysvětloval, jakými tématy se zabývala středověká literární fikce, a jaký význam má coby pramen pro dnešní medievistiku.
Pracovníci CMS Dušan Foltýn a Jaroslav Svátek přijali pozvání Marie Koldinské, aby se s Liborem Janem zúčastnili natáčení populárního magazínu České televize Historie.cs. Hlavní téma tentokrát bylo Templáři. Rytíři i křesťanský řád.
Záznam je dustupný na stránkách pořadu.
Pavlína Mašková se účastnila natáčení pořadu Stopy, fakta, tajemství, konkrétně dílu věnujícímu se populárnímu tématu vampirismu. Řeč byla mimo jiné o slavných vykopávkách v Čelákovicích.
Anotace a článek jsou dostupné na stránkách pořadu.
Přesně před tisící lety se stal českým knížetem Oldřich. Zemi vládl dvacet let a nebyla to pro Čechy léta neúspěšná. Odolával vpádům Boleslava Chrabrého, získal Moravu, leckdy vládnul i nezávisle na císaři. Zároveň jeho éra byla i obdobím krutým. Dobově nemilosrdné vztahy panovaly mezi samotnými přemyslovskými bratry. Nejstarší Boleslav III. strávil polovinu života v polském vězení, Jaromír byl svými bratry vykastrován, později oslepen a nakonec Vršovci zavražděn. Období knížete Oldřicha mělo však i příjemnější stránky. Mezi mužské kratochvíle a zkoušky dospělosti patřil lov a právě na něm Oldřich potkal neurozenou Boženu, která mu porodila vytouženého syna Břetislava. Místo jejich setkání je zachyceno legendami a dnes se o něj hlásí nová obec. Kníže Oldřich byl také při založení Kláštera Sázava poutníkem Prokopem. I po tísici letech zde najdeme památku na první setkání knížete a světce a také i po tisíci letech dávné postavy vyvolají spory historiků.
Celý pořad na webu ČT.
Tvůrčí skupina Náboženství uvedla v Českém rozhlase 3 Vltava seriál Katedrála v siločarách času. První díl je věnovan Arnoštovi z Pardbuc, druhý Janu Očkovi z Vlašimi, třetí Janu z Jenštejna a čtvrtý posledním předhusitským pražským arcibiskupům Olbramovi ze Škvorce, Zbyňkovi Zajíci z Hazmburka a Konrádovi z Vechty. Celým cyklem provází Jana Tůmu Martin Nodl.
CMS © 2014 | webdesign / Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.